Rastlinjaki so zelo priročni in prihajajo v čedalje večjo rabo, saj smo zadnja leta priča vremenskim pojavom, ki na vrtu nemalokrat povzročijo veliko škodo. V rastlinjaku pa rastline ostanejo zaščitene, poleg tega pa rastlinjak omogoča bolj zgodnje ali celoletno sajenje ter dlje v jesen in zimo trajajoče pobiranje pridelka. Tako vreme ni več glavni pogoj za uživanje lastnih pridelkov skozi celo leto.
Moderni rastlinjaki so kriti s polikarbonatno kritino, ki omogoča, da rastlinjak obstane skozi celo leto in ni potrebnega spravljanja ob spremembi letnega časa. So bolj vzdržljivi, močnejši ter zanesljivejši od na primer steklenih predhodnikov.
Rastlinjaki, kriti s polikarbonatnimi ploščami, imajo kar nekaj dobrih lastnosti in sicer: nizka teža, moč, prožnost (upogljivost), odpornost ob slabem vremenu, velika prepustnost svetlobe ter možnost ohranjanja toplote.
Kljub njihovim prednostim, pa je ob prihodu zime priporočljivo, da se naredi nekaj ukrepov, ki podaljšajo življenjsko dobo plošč oziroma celotnega rastlinjaka. Nekaj dejavnikov, ki jih je potrebno upoštevati se pojavi že ob sami izgradnji rastlinjaka, na primer pravilna montaža plošč. Polikarbonatne plošče Sunlite imajo enostransko UV zaščito, zato je ob montaži potrebno preveriti ali so obrnjene prav. To je označeno na ploščah z laserskim tiskom (»this side up«), če le-tega ne opazite (zaradi na primer rezanih kosov) pa si pomagate z videzom zaščitnih folij. Na strani, ki ima UV zaščito proizvajalec Palram namesti folijo, ki je popisana, na spodnjo stran (ki nima UV zaščite) pa je nameščena modra folija. Ti dve foliji je potrebno po končani montaži nujno odstraniti.
Pravilno je potrebno izdelati tudi konstrukcijo. Okvir mora biti dovolj močen, da zdrži morebiten sneg. Čeprav so polikarbonatne plošče lahke, le-te ravno zaradi morebitne snežne obtežbe vseeno potrebujejo dovolj močno konstrukcijo. S tem se prepreči neželeno upogibanje plošč ter posledično zamakanja. Slednje se ureja tudi s prilagoditvijo razmaka med posameznimi nosilci ogrodja na debelino plošč, ki se jo uporabi. Le-ta se giba od 4 do 16 mm. Slednjo uporabijo predvsem tisti, ki rastlinjake dodatno ogrevajo, da na ta način zadržijo čim več toplote.
Tu lahko omenimo še en dejavnik, in sicer ustrezen naklon strehe rastlinjaka. Z njim poskrbimo, da padavine odtečejo oziroma zdrsnejo s plošč čim prej (še posebej na primer ob zelo mokrem snegu). Tudi s tem se ognemo morebitnemu ukrivljenju ali poškodovanju plošč.
Ob prihodu zime (ali pa ob zaključku le-te) priporočamo tudi pregled spojev in vijakov ali pravilno tesnijo.
Vsi ti ukrepi dodatno pripomorejo k dolgotrajnosti vašega rastlinjaka oziroma njegove kritine. V primeru poškodb pa vam seveda lahko ponudimo nadomestne. Nudimo tudi razrez na mero, tako da ni vedno potreben nakup cele plošče, temveč vam lahko pripravimo samo posamezne kose.